تبلیغات
مطالب جالب- اس ام اس -طنز-دانستنی ها

قالب وبلاگ


مطالب جالب- اس ام اس -طنز-دانستنی ها
سلام به وبلاگ خودتون خوش امدید 
نویسندگان
برو بخون به .
از دست ندی ها
خرجش یک کلیکه

ادامه مطلب

طبقه بندی: دانستنیها(ایا می دانید؟)، مطالب جالب و خواندنی،
[ شنبه 30 اردیبهشت 1391 ] [ 01:34 ق.ظ ] [ امید ]

اولین اسب از کجا آمده است؟

 

اسب عرب


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانستنیها(ایا می دانید؟)،
[ دوشنبه 25 اردیبهشت 1391 ] [ 03:24 ب.ظ ] [ امید ]

حتما ادامه مطلب رو ببینید جالبه.

انواع دوندگیدر کشورهای مختلف ! (طنز)


ادامه مطلب

طبقه بندی: مطالب طنز،
[ چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 ] [ 12:45 ق.ظ ] [ امید ]

شناسایی کلی روستا

    الف) شناسایی محیط جغرافیایی

1. هویت ده : مزرج را در زمان های گذشته به عنوان مجریک می شناختند ( مجریک در زبان ترکی یعنی صندوقچه )

نام ده : دهستان شیرین دره – روستای مزرج – بخش مرکزی – شهرستان قوچان

استان خراسان رضوی ، طول جغرافیایی 57:12     عرض جغرافیایی 37:53

ارتفاع از سطح دریا : 1280 متر

2. موقعیت عمومی : روستای مزرج یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان قوچان است که در دشت قوچان واقع شده است. این روستا مرکز دهستان شیرین دره می باشد.

از نظر جغرافیایی از جنوب بر شهر قوچان – از شمال به رشته های کوههای الله اکبر ( پیغمبر ) و از شرق به روستای آق کاریز و ازغرب نیز به روستای فخرآباد متصل است.

روستای مزرج دارای مساحت بسیار بزرگی است به طوری که محدودۀ مسکونی این روستا چیزی در حدود 65 هکتار است. فاصله روستا تا شهر نیز در حدود 5 کیلومتر است.

1. ناهمواری : این روستا از شمال به کوه های پیغمبر متصل است که تقریباً در دامنه کوه واقع می شود. و همچنین از جنوب به ناهمواری های هفت تپه مزرج متصل است. ناهمواری های این روستا مختصر به شود به همین 2 نقطه ازروستا

2. اقلیم و آب و هوا : روستای مزرج مانند شهر قوچان نیز دارای آب و هوای سرد و خشک کوهستانی است و بارندگی های پراکنده در این منطقه نیز وجود دارد. زمان بارندگی تقریباً به صورت نامشخص است. بارندگی های اصولاً و معمولاً زمان مشخص ندارند بهطوری که وسط تابستان هم بارندگی وجود دارد. این روستا به دلیل شرایط جغرافیایی که دارد رودی نیست اما دارای 3 رشته قناعت شناسنامه دار است که قدمت طولانی نیز دارد. 1. قنات خواجه فنجان واقع در ملک خواجه فنجان 2. 2 رشته قنات فتحعلی خان و جویبار واقع در ملک جویبار . این روستا همچنین دارای چشمه های فراوانی است که بعضی از آنها به مناطق تفریحی نیز تبدیل شده اند.

چهل چشمه که یکی از مهمترین آنهاست .همانطور که از نام این چشمه بر می آید این چشمه یا مجموع چشمه ها که در جنوب روستاو در مسیر مزرج به قوچان و بین دو جاده قدیم و جدید قرار دارد در این منطقه چیزی حدود 40 رشته چشمه یا شاید هم بیشتر وجود دارد که این منطقه را دارای فضای سبز بسیاری زیبایی کرده است. این چشمه ها در منطقه النگ مزرج قرار دارند.

همچنین 3 رشته چشمه در منطقه کوه پایه یعنی شمال مزرج قرار دارد که این مناطق را تبدیل به یکی از مناطق تفریحی در طول سال کرده است. همچنین این منطقه محل ییلاق گوسفنداران روستا نیز محسوب می شوند. البته یکی از این چشمه ها که معروف به آب شفا نیز است. داخل پادگان قدس قرار دارد که دارای آب انبار و یک حوض بسیار بزرگ نیز است. آب این چشمه با استفاده از لوله کشی به داخل پادگان هدایت شده است و آب پادگان را تأمین می کند. این چشمه به دلیل آب معدنی و خاصیت درمانی که دارای به آب شنا معروف است و یکی از تفریحگاه ها به حساب می آید. و همچنین چشمه های واقع در کلاته داغیان مزرج که در جنوب شرقی مزرج قرار دارند آب باغات انگور منطقه را تأمین می کند. موقعیت مکانی این چشمه ها واقع در کنار جاده آق کاریز است. هر سه رشته قنات روستا دارای شناسنامه می باشند که دست مالکین زمین های کشاورزی است. این قناتها قدمتی طولانی دارند و به صدها سال پیش بر می گردند.

3. جنس خاک : روستای مزرج دارای تنوع نوع خاک متفاوتی است به طوری که در زمینهای آبی نوع خاک از جنس رس می باشد. خاک باغ های انگور از نوع خاک قرمز و در زمینهای دیمه زار از نوع خاک معمولی با ماسه و شن زار است.

ب) تاریخچه ده – اماکن و بناهای تاریخی – حوادث تاریخی

روستای مزرج دارای تاریخچه ی بسیار طولانی است به طوری که دارای قبرهای چند صد ساله در محل قبرستاقدیم روستا می باشد. قدمت روستای مزرج به 2 یا 3 هزار سال قبل بر می گردد.

روستای مزرج در قرن های دوم و سوم هجری قمری محل دفن گنج های پادشاهان بوده است که اسم این روستا هم از همین زمانها به مزرج یا مجریک بر گرفته شده است.

اماکن تاریخی : این روستای دارای اماکن تاریخی محدود می باشد مهمترین آنها مرقد ایوب پیغمبر در کوه های شمال مزرج است که به تفریحگاه بسیار خوبی نیز تبدیل شده است.

و همچنین خانه های قدیمی ویران شده در کوه پایه نزدیک ( مرقد ) پیغمبر که درزمانهای بسیار دور محل ییلاق و قشلاق روستائیان بوده است اما از زمانی که پادگان قدس آن محدوده را احاطه کرد تبدیل به ویرانه و خراب شدند و تقریباً از بین رفته اند.

محوطه تاریخی ارگ مزجر در شهرستان قوچان به ثبت آثار ملی رسید. محوطه تاریخی ارگ مزرج 4 هزار متر مربع وسعت دارد و در حاشیه شرقی روستای مزرج قرار گرفته است. سفالهای به دست آمده در این منطقه متعلق به سده های پنجم و ششم هجری قمری است. قطعات سفال با لعاب آبی فیروزه ای و سبز رنگ ،قطعات ظروف سفالی بدون نقش گیاهی ملون زیر لعاب مربوط به سده های پنجم و ششم هجری قمری و سفالهای بدون لعاب با نقوش سنتی قالب زده مربوط به دوره ایلخانیان از جمله آثار به دست آمده در این منطقه است.

3. مورفولوژی

شکل ظاهری روستا :

این روستابه شکل متمرکز ساخته شده است.به طوری که بافت قدیم روستا حول یک استخر آب ساخته شده است و بخش دیگر آن که مرکز روستا نیز به حساب می آید حول مسجد جامع متمرکز و تشکیل شده است. این روستا در کل به چهار بخش و منطقه تقسیم می شود. 1. محله پائین یا قدیمی روستا 2. محله مرکزی 3. محله شهرک بنیاد مسکن 4. میدان امام خمینی واقع در ورودی روستاادامه مطلب

برچسب ها: مزرج، مجریک، بیوگرافی، وطن، مزرجی، mezerj،
[ سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 ] [ 04:18 ب.ظ ] [ امید ]
در میدان های نبرد در ماد(ایران) و عربستان و ارمنستان

دو سپاه بزرگ سه بار گرد هم می آیند

و در نزدیکی سواحل روز ارس

خانواده سلیمان بزرگ از هم پاشیده می شود.طبقه بندی: مطالب جالب و خواندنی،
[ شنبه 2 اردیبهشت 1391 ] [ 12:41 ق.ظ ] [ امید ]
پیش از ظهور منجی در ایران حکومت اسلامی برقرار شده است و از این کشور انتقلابی جهانی تدوین و تدارک دیده می شود و همان گونه که نستراداموس نیز به طور صریح پیشگویی کرده بوده رهبری رستاخیز جهانی بی شک از ایران خواهد بود:

شب هنگام در آسمان تیره

مشعلی رو به خاموشی دیده خواهد شد

در مرکز شهر رن، جنگ و خشکسالی روی خواهد داد

کمک متحدین اروپائی خیلی دیر خواهد رسید

پرشیا (ایران) یورش خواهد آورد

و ماگدونیا را به محاصره خود در خواهد آورد.طبقه بندی: مطالب جالب و خواندنی،
[ جمعه 1 اردیبهشت 1391 ] [ 12:39 ق.ظ ] [ امید ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از چی بگم برات؟

انتظار داری چه چیزی از جیب من درآد؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User
داستان روزانه
ابزاروبلاگ . محل زندگی شما
بک لینک طراحی سایت